Yaşam

Ege Üniversitesi’nin “Araştırma Destek Bütçesi” üçe katlandı

Rektör Prof. Araştırma Üniversitesi olmanın Ege’ye katkı sağladığı değerli alanlardan biri de “Araştırma Üniversiteleri Destekleme Programı” kapsamında sağlanan bütçe oldu. Güçlendirme programı kapsamında Ege Üniversitesi’ne aktarılan bütçe bir önceki yıla göre 3 kat arttı.

Ege Üniversitesi’nin her geçen gün yeni başarılara imza attığına işaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Misyona geldiğimizde kendimize üç ana hedef belirledik. Tam akreditasyon, araştırma üniversitesi ve öğrenci oryantasyonu. Sonuç olarak, ülkemizde tam kurumsal akreditasyon alan ilk üniversite olduk. Öğrenci odaklı çalışmalarımız sonucunda Rektörümüz tarafından ‘Öğrenci Kariyer Gelişimini En Etkili Destekleyen Üniversite’ ödülünü aldık. Ülkemizde 23 araştırma üniversitesi arasına girdik. Durmadan azimle çalışarak hedeflerimize birer birer ulaştık. Bu çalışmaların meyvelerini her alanda almaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan ‘Araştırma Üniversitelerini Destekleme Programı İşbirliği Protokolü’ kapsamında araştırma üniversitelerine performanslarına göre kaynak aktarılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız tarafından araştırma üniversitelerinin performans puanları ve sıralamaları dikkate alınarak hazırlanan taban program kapsamında üniversitemize aktarılan bütçe bir önceki yıla göre üç kat artmıştır. Üniversitemizi daha iyi yerlere getirmek için hep birlikte kaynaklarımızı en uygun şekilde kullanacağız. Takviye kuvvetlerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’a ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel’e teşekkür ediyorum.”

Rektör Budak, araştırma üniversitelerine şimdiden ekip desteği, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan ek bütçe desteği, yurt dışında doktora eğitimi desteği ve TÜBİTAK’tan Mükemmeliyet Merkezi eki verildiğini de belirtti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu