Haber

‘Türk ajanı’ davası: Altın Şafak vekilleri beraat etti

Yunanistan’da kapatılan neo-Nazi Altın Şafak partisinin üç eski milletvekili Nikos Michaloliakos, Ilias Kasidiaris ve Panagiotis Iliopoulos, “ırkçı şiddeti kışkırtmak” suçlamasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

Yunan gazetesi Ekathimerini’nin haberine göre, Mart 2018’de Yunan parlamentosunda Müslüman milletvekillerine karşı aşağılayıcı sözler kullandıkları iddiasıyla yargılanan ve başka bir suçtan tutuklanan üç siyasetçinin karar duruşması bugün görüldü. Mahkeme sanıkların beraatine karar verdi.

‘TÜRKİYE’NİN AJANLARI’

Dava belgesinde paylaşılan bilgilere göre Michaloliakos, Kasidiaris ve Iliopoulos, Mart 2018’de bir meclis oturumunda meclisteki Müslüman milletvekillerine ‘Türkiye’nin ajanları’ diye hitap ederek ‘Türk şuuruna’ sahip olduklarını söylediler.

Dosyayı değerlendiren hakim, savcılığın suçlamaların düşürülmesine ilişkin mütalaası üzerine Michaloliakos ve Iliopoulos’un söz konusu meclis komisyonu oturumuna katılmadıklarını, söz konusu ifadelerin kendi başlarına ırkçı ifadeler olarak değerlendirilemeyeceğini ve bunların ifadeler ırkçı şiddeti teşvik etmez.

“SADECE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINA BAŞVURDUM”

Karar duruşmasına katılan tek sanık olan Kasidiaris, savunmasında, “Kuruma Kıbrıs Cumhuriyeti temsilcisi katıldı. Türk ajanının ifadesine ilişkin iddiaların hiçbiri doğru değil. Etik Kurulu bana ceza verdi. Ama bunun nedeni diğer avukatlarla, belli bir azınlık avukatıyla tartışmış olmamdı.

Kasidiaris, “Kesinlikle etnik kökene veya ulusal bilince atıfta bulunmadım. Sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına atıfta bulundum.”

Bugünkü karar duruşmasında beraat eden 3 isim, ‘suç örgütü’ ilan edilerek 2020’de kapatılan neo-Nazi örgütü Altın Şafak’ın milletvekilleriydi. Üç sanık da ‘suç örgütü yöneticiliği’ suçundan yargılanarak tutuklandı. . (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu