Haber

TÜ’de “Çocukların Deprem Sonrası Kayıp ve Yas Deneyimleri” konulu seminer düzenlendi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi’nde “Çocukların Deprem Sonrası Kayıp ve Yas Deneyimleri” konulu seminer düzenlendi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle online olarak düzenlenen seminerde konuşmacı olarak Saint Anselm Koleji’nden Prof. Dr. Patricia Favazza katıldı.

prof. Dr. Favazza tarafından İngilizce olarak verilen seminerin yönetimini Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Ahmetoğlu icra ederken, Öğr. Görmek. Simultane Türkçe çeviri Manolya Aşık Öztürk tarafından yapılmıştır.

Seminerde değerli kayıpların yarattığı travma ve zorluklar ile ruhsal müdahale konuları ele alındı.

prof. Favazza, çocuklarda öfke, saldırganlık, duygularını ifade edememe gibi birçok psikolojik etki ile yorgunluk, kilo alıp verme gibi fizyolojik etkilerin görülebileceğini belirtti.

Favazza, depremi yaşayan çocukların ruh ve beden sağlığının korunmasına ilişkin yaklaşımlar hakkında bilgiler paylaşarak, çocukların duygularını ifade edebilmelerinin ve anlatabilmelerinin değerli olduğunu vurguladı.

Favazza, deprem gibi büyük olaylarda çocukların duygularının değişebileceğini belirterek, “Kızmanız çok normal ama bu nedenle birine vurmanız normal değil. Bunun yerine konuşabilir veya koşabilirsiniz.” ” sözlerini kullandı.

Favazza, çocukların yaşadığı zorluklarla mücadele eden ailelere ve öğretmenlere değerli sorumluluklar düştüğünü kaydetti.

macka-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu