Haber

Meslektaşlarının tutuklanmasını protesto etmek isteyen gazeteciler gözaltına alındı

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde meslektaşlarının gözaltına alınması ve tutuklanmasına tepki olarak basın açıklaması yapmak isteyen 6 gazeteci gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre gazeteciler, Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalarda gözaltına alınarak tutuklanan meslektaşları için Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklama yapmak için opera binası önündeki meydana gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve beraberindeki çok sayıda gazeteci polis tarafından kuşatıldı.

Gazetecilerin “Özgür basın susturulamaz” ve “Susmayacağız” pankartları açmasının ardından polis gazetecileri döverek gözaltına aldı. Bunun üzerine gazeteciler, “Baskı bizi yıldıramaz” ve “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

Gözaltına alınan gazetecilerin isimleri şöyle: Pınar Gayip, Zeynep Kuray, Nazlıer Hareketi, Serpil Ünal, Esra Soybir ve Yadigar Aygün.

Bu sırada olay çıkarmak isteyen çok sayıda gazeteci polis şiddetiyle çemberin dışına atıldı, direnmek isteyen bazı gazeteciler ise polis tarafından dövüldü.

Gülümse: GERÇEKLERİ KAPATMAK İÇİN YAPIYORLAR, KUTULARDAKİ HİLELER BİLİNMEYİN

Abluka sırasında slogan atmaya devam eden gazeteciler, polis tarafından kelepçelenerek gözaltı araçlarına bindirildi. Olay yerine gitmeye çalışan meslektaşları, abluka dışında polisle uzun süre tartıştı. Tartışmaların büyümesi üzerine açıklamanın yapıldığı alanın giriş çıkışları polis bariyerleriyle kapatıldı.

Gazetecilerin gözaltına alınmasına ve şiddete tepki gösteren HDP’li Gülüm, elindeki “Susmayacağız” pankartı ile seyircilere yüksek sesle konuşmaya başladı.

Gülüm, “Özgür basına yönelik tutuklamaları protesto etmek için açıklama yapmak isteyen basın çalışanları burada gözaltına alındı. Seçim öncesi kamuoyunu ve basını susturmak isteyenler gözaltılarla karşılık veriyor. Asla vazgeçmeyecekler.”

Gülüm, “Sesimizi birlikte yükseltmenin zamanı geldi” dedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu