Haber

Lübnan’da Hizbullah’a ait silahları taşıyan bir kamyonun devrilmesi sonucu çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetti.

Lübnan’da Hizbullah’a bağlı silah taşıdığı iddia edilen bir TIR’ın devrilip devrilmesinin ardından bölge halkı ile Hizbullah milisleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Lübnan’ın Cebel vilayetine bağlı Kahale kasabasında meydana gelen olayla ilgili Hizbullah Medya Ofisi’nden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Lübnan’ın doğusundaki Bekaa bölgesinden başkent Beyrut’a gitmekte olan Hizbullah’a ait bir TIR’ın Kahle bölgesinde kaza sonucu alabora olduğu bildirildi.

Hizbullah, TIR’ın kaldırılması çalışmaları sürerken bölgede bazı silahlı kişilerin TIR sürücüsü ve ona yardım etmek isteyenlere saldırdığını kaydetti.

Açıklamada, Kahhale bölgesinde silahlı kişilerin önce araca el koymak istediği, ardından taş attığı, ardından TIR’ı korumak isteyenlerin üzerine ateş açtığı belirtildi.

Açıklamada, olay yerinde kısa süreli çatışma yaşandığı ve Lübnan askerlerinin bölgeye gelmesi sonucu gerginliğin sona erdiği belirtildi.

Hizbullah yaptığı açıklamada, TIR’ın taşıdığı yükün içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Başbakan’dan ‘soruşturma açın’ talimatı

Lübnan Başbakanı Najib Mikati de Kahale’de yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

Ülkenin resmi ajansı NNA’da yayınlanan açıklamaya göre Mikati, Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn ile birlikte Kahale bölgesindeki olayı yakından takip ettiklerini kaydetti.

Bölgedeki gerginliğin sona ermesi ve durumun kontrol altına alınması için soruşturma talimatı verdiğini belirten Mikati, kendisini sağduyulu davranmaya ve soruşturmanın sonucunu beklemeye çağırdı.

Lübnan medyasına yansıyan habere göre, Hizbullah milislerinin açtığı ateş sonucu olay yerinde bir sivil öldü, bir kişi de yaralandı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Kahale sakinlerinin mühimmat ve silah taşıdığı iddia edilen aracı boşaltmak için kamyona yanaşmak istediği ancak Hizbullah milislerinin buna izin vermediği görüldü.

Bazı görüntülerde Hizbullah milislerinin TIR’ın etrafındaki insanlara ateş açtığı anlar yaşandı.

Olayın ardından Hristiyanların çoğunlukta olduğu Kahale bölgesine çok sayıda asker konuşlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu