Haber

İtalya Başbakanı Meloni, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüştü

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel, başta sistematik olmayan göç olmak üzere iç pazar konularını ele aldı.

Meloni ve Michel, başkentteki başbakanlık sarayı Chigi’deki görüşmelerinin ardından basın açıklaması yaptı.

Charles Michel’in bugün Roma’ya gelişinin AB’nin İtalya’ya gösterdiği ilgiyi gösterdiğini ifade eden Başbakan Meloni, şunları söyledi: ekonomiÖnümüzdeki Avrupa Konseyi gündeminde olacak konuları, özellikle konuları ele aldıklarını belirtti.

Meloni, “Avrupa’nın sorunu olan bu soruna acilen Avrupa düzeyinde çözüm bulunması yönünde adım atılması gerektiğine inanıyoruz. İtalya’nın kendi güvenliğini de ilgilendiren bu sorunu 2018’de çözemeyeceği konusunda farkındalık gerekiyor. kendi,” dedi Meloni. dedim.

Yasadışı göç akımlarının Avrupa’nın sonuna gelmeden durdurulması için birlikte çalışılması gerektiğini vurgulayan Meloni, “Göç akımlarının kaynak ve geçiş ülkeleri ile iş birliğini güçlendirmek gerekiyor. Afrika’ya olan taahhüt tüm dünyadan olmalıdır. Bana öyle geliyor ki bu konuda iyi işaretler var. Avrupa’nın geri dönüş eylemi de iyileştirilmelidir.” dedi.

Meloni, İtalya’nın göçmen sorununa pragmatik ve hızlı yanıtlar vermeye çalıştığını da belirtti.

Başbakan Meloni, Avrupa fonlarında esneklik sağlanarak mevcut araçların sadeleştirilmesi gerektiğini, iç pazarı zayıflatmadan işletmeleri de desteklemeleri gerektiğini belirterek, “Avrupa fonu gibi araçlar yaratmak için cesarete ihtiyacımız var.” dedim.

Giorgia Meloni, Avrupa Konseyi’nde Kiev’i desteklemek için Avrupa’nın istikrarlı ve güçlü uyumunu yeniden teyit etmenin şart olduğunu kaydetti.

“AB iç pazarı önemli bir koz ve sabırla inşa edilen bir hazinedir”

AB Konsey Lideri Michel ise son aylarda sadece İtalya’da değil her yerde AB’ye yönelik sistematik olmayan göçte artış gördüklerini belirtti. Etkili olmak için, sadece göç veren ülkelerde değil, aynı zamanda geçiş ülkelerinde de işbirliğini harekete geçirmeliyiz.” yorumunu yaptı.

ABD’nin enflasyonla mücadele yasasına ve bununla ilgili AB içindeki tartışmalara değinen Michel, “AB’nin iç pazarı değerli bir koz ve sabırla inşa edilmiş bir hazine. Bu iç pazarı savunmamız gerekiyor. Durumunu sürdürüyor” Avrupa Konseyi’nde alacağımız kararlar önümüzdeki 10 yıl boyunca Avrupa iç pazarının savunulması için belirleyici olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Michel, birkaç hafta içinde uzmanların tartışabileceği faydalı çözümlere ulaşmak için net öneriler getirmeleri gerektiğini söyledi.

Bu arada Charles Michel’in, Başbakan Meloni ile görüşmesi dışında merkezi Roma’da bulunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Müdürü Cü Dongyu ile de bir araya geldiği belirtildi.

FAO Genel Müdürü Çü, toplantıya ilişkin Twitter hesabından, FAO, Dünya Beslenme Programı (WFP) ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) olarak AB Yönetim Kurulu Lideri Michel ile uygun bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve burada küresel gıda güvenliğini ele aldıklarını paylaştı.

kelkitajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu