Haber

Fransa, Rusya’nın New START’tan çekilme kararından yakınıyor

Fransa, Rusya’nın Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’ndan (START) çekilme kararından üzüntü duyduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinin New Start’a katılımını askıya almasından Fransız yetkililerin rahatsız olduğu belirtildi.

Rusya’nın ABD’nin nükleer deneme yapması durumunda da benzer şekilde karşılık vermeye hazır olduğunu açıklamasının alarma geçtiği belirtilirken, Yeni Başlangıç’ın uluslararası nükleer silah yönetimi ve stratejik istikrarın korunması açısından önemli olduğuna işaret edildi.

NATO müttefiklerinin 3 Şubat’ta Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle bu anlaşmanın zayıflamasından duydukları endişeyi dile getirdikleri hatırlatılan açıklamada, NATO’nun Rusya’ya taahhütlerini yerine getirmesi ve bir an önce anlaşmaya dönmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Paris’in Moskova’yı nükleer savaşın önlenmesi ve silahlanma yarışına ilişkin 3 Ocak 2022 tarihli beyanına uymaya davet ettiği kaydedildi.

Putin dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın kıtalararası nükleer balistik füze yeteneklerini dizginlemeyi amaçlayan ABD ile New START’a katılımını askıya alacaklarını söyledi.

haber-kibriscik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu