Haber

Dışişleri: Sudan’dan tahliye operasyonları tamamlandı

Dışişleri Bakanlığı, “Sudan’daki vatandaşlarımızın vatanlarına dönüşlerini sağlamak amacıyla 23 Nisan 2023 tarihinde başlayan tahliye operasyonlarımız bugün (1 Mayıs) tamamlanmıştır. Gelinen aşamada daha fazla 22 ülkeden 1700’den fazla vatandaş ve destek talep eden 300 civarında vatandaş Sudan’dan sağ salim çıktı. Bir şekilde tahliye edildi” dedi.

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile Çevik Kuvvetler arasında çatışmalar sürüyor. Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Sudan’daki Türk vatandaşlarının tahliyesinin tamamlandığını duyurdu.

Bakanlık tarafından şu açıklama yapıldı:

“Uluslararası tüm girişimlere rağmen devam eden çatışmalardan ve sivil can kayıplarının artmasından endişeliyiz. Cumhurbaşkanımız, Bakanımız ve diğer yetkililer, olayların başından bu yana Sudanlı muhataplarıyla yakın temas halinde olmuş ve acil yardım çağrısında bulunmuştur. kısıtlama ve ateşkes.

Sudan’daki vatandaşlarımızın dönüşlerini sağlamak amacıyla 23 Nisan 2023 tarihinde başlayan tahliye operasyonlarımız bugün (1 Mayıs) tamamlandı. Tahliye operasyonlarımızda tüm kara, deniz ve hava seçenekleri kullanıldı; Bu süreçte vatandaşlarımızın güvenliği planlarımızın merkezinde yer aldı. Bu aşamada takviye talep eden 22 ülkeden bin 700’den fazla vatandaş ve 300’e yakın vatandaş inançlı bir şekilde Sudan’dan tahliye edildi. Sudan’da kalan vatandaşlarımızın tahliye talepleri ayrıca değerlendirilecektir.

Sudan’da Sağlık Bakanlığımızın ortak işlettiği Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde işçi değişimi çalışmalarımız devam ediyor. Başta Etiyopya, Mısır, Sudan ve Suudi Arabistan olmak üzere tahliye operasyonlarımıza katkı sağlayan tüm ülkelere şükranlarımızı sunuyoruz.

muratliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu