Ekonomi

Bakan Özhaseki: Konut teslimleri hızlanacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de düzenlenen Sanayici ve İşadamları Buluşması’na katıldı.

Programa AK Parti Kayseri milletvekilleri, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları, protokol üyeleri ve işadamları katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki burada yaptığı konuşmada yıllardır meselelerin üzerine koşmaya çalıştığını belirterek, “Dün sabah Adıyaman’daydık. Cumhurbaşkanımız da 9 millet bahçesinin açılış törenine katılarak 9 milyon fidan dikti.

Aynı zamanda deprem bölgesi olduğu için orada yaptığımız evlerin inşaat durumunu görmek için akşama kadar bölgedeydik. Sonra Kayseri’ye geldik. Arabalarımız ne zaman Kayseri’ye burun kıvırsa bir ferahlık hissediyoruz. Geçen hafta Kayseri basınını okuduğumda manşetleri vardı ve ben de beğendim. Gitmedi. Kimi adam maratoncu gibi der, kimi efsane geri döndü, ben emekli oluyorum dediğimde ne büyük siyasetçiydi, geri geldi, yeniden bakan olmak üzereydi. Bunlar insanları hayran bırakacak güzel şeyler. Ben de bir tüccarım. Dışarıda işimi hallettikten sonra evime gidebilir, bağımda oturabilir, eşim ve arkadaşımla keyif yapabilir, ayaklarımı uzatıp televizyon izleyebilirim. Yazlıklara gidip eğlenebilirim ama pek tercih etmem. Arkadaşlar emek temeldir, emek el ile yapılır, dil ile yapılır, beden ile yapılır, para ile yapılır, otorite ile yapılır. Çabalar yapılır, hiçbirine gücün yetmese de o zaman surat asarsın çünkü ben o rezillerden değilim. Çaba göstermezsek, kötü adamlar hükmedecek ve planlarımız berbatların eline geçecek. Yıllardır onun için gece gündüz koşmaya çalışıyorum. Hayatımda kimseye kin beslemedim, hep affedici oldum, Allah ne verdiyse itiraz etmedim, onu kıskanmadım” dedi.

“Arkamdan söylenenleri kamyona yüklersen 15-20 tırla yürürüm”

Kimsenin zafer sarhoşluğu yaşamaması gerektiğini söyleyen Özhaseki, “Siyaset dünyasında gıpta ile çok karşılaşıyorsunuz. Muhtemelen gıybet, dedikodu, gıybet, iftira. Sonra olduğun yerde sana gülümserken tüm insanların el salladığını ve türlü türlü sözler söylediğini duyarsın. Allah şahit, herkesi affederim, hiç kıymetli değil. Bunu sana neden anlattım? yemin ederim başıma geldi Sırtım delik deşik, arkamdan söylenenleri kamyona yüklerseniz herhalde 15-20 tırla yürümek zorunda kalırım. Birbirimize kin beslemeyelim, haset etmeyelim, önümüze bakalım, yolumuza devam edelim. Urfalı bir şairimiz var onun da bir şiiri var. Diyor; Zamanın bağının pınarını gördük, hüznü gördük, üzerimizden nece rüzgarları geçti, üzerimizden keder rüzgarları geçti. Mevki sahibi olunca zafer sarhoşu olmayın, o sarhoşluğun ardından mest olan, sabah kalkınca baş ağrısıyla boğuşan insanlar gördük, diyor. Bunu kendim için okudum, kimse için değil. Zafer sarhoşluğuna kapılmamalıyız” dedi.

“Kayseri’nin sorunları için el ele verirlerse 11. milletvekili olurum”

Kayseri’deki milletvekilleri Kayseri’nin sorunları için el ele verirse 11’inci milletvekili olacağını söyleyen Bakan Özhaseki, “Kabine açıklandığında birkaç saat önce Cumhurbaşkanımız beni davet etmişti ve kendisiyle orada görüştük. kabinede görev alıp almayacağımızla ilgili. Bana da bir görev verildi, bela bir görevdir. Bir yanda depremin verdiği hasar, bir yanda ülkenin depreme hazırlanması, diğer yanda eldeki birçok proje takip edilecek. Allah’ın izniyle takip edeceğim. Bir yandan da Kayseri’mizi unutmayacağız. Kayserili hemşehrilerimiz AK Parti’ye 5 milletvekili verdi, ben 6’cı olacağım. Cumhur İttifakına 7 milletvekili verdiler, inşallah 8. olacağım. Bugün, daha önceki zamanlarda yaşamadığımız bir şeyin özlemiyle söylüyorum; Kayseri’deki 10 arkadaşımız el ele verirse, evet derseler, Kayseri’de sorun olduğunda hep beraber olalım, muhalefet kanatları olduğu halde Kayseri’yi karalamaktan vazgeçerlerse, evet demeye devam ederim, 10 milletvekiliyiz. Ben 11.’yim.”

“Deprem bölgesinde konut teslimleri yeni formüllerle hızlanacak”

Sallanan bölge için geliştirilen formüllerle konut teslimlerinin hızlanacağını söyleyen Balan Özhaseki, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Birçok sorun yaşadıktan sonra bir de beyin sarsıntısı felaketiyle karşı karşıya kaldık. Yüzyılın felaketi deniliyor ama herkes bilmelidir ki bu topraklar üzerinde kurduğumuz bin yıllık medeniyetimizin başına gelen en büyük felaket olsa gerek. 11 il ve 14 milyon kişi bundan etkilendi. Dün aldığım 100’e yakın mahalle, bine yakın köy ve 680 bin ev yerle bir oldu. 170.000 işyeri, depo ve ahır yıkıldı. Yani yapmamız gereken 850 bin konut ve iş yeri var. Onların da altyapısı yapılacak. Hepsinin mali kaybı 100 milyar dolar civarında. Kimisi çadırlarda, kimisi konteyner kentlerde. Bir an önce oradan çıkmak istiyorlar. Evlerimizi yapıp verin diyorlar. Bunlar için farklı formüller var. Biz zaten bu formülleri geliştiriyoruz. İnşallah dediğimiz gibi bir yıl içinde ve bir buçuk yıl içinde tüm evleri bitirip herkesi evine kavuşturacağız. Bulduğum yeni formüller de var. Çarşamba günü kabine toplantımız var, Cumhurbaşkanımıza sunacağım. Arkadaşlarımız uygun görürse inşallah o formüller devreye girdiğinde tüm hak sahiplerinin hakkını vermiş ve çok daha kısa sürede helalleşeceğiz” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Bugün hepimiz çok memnunuz, hepimiz gururluyuz. Çünkü şehrimizin gururu sayın Bakanımızı ilk ziyaretinde babasının evinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu şehre atanalı bir yıl oldu. Eserlerinizi bu şehrin her noktasında görmek, her sokakta eserlerinizi görmek, Erciyes’ten en ücra ilçesine kadar izlerinizi görmek bizleri her zaman memnun etmiştir. Sizlerin himayesinde bu şehirde daha büyük hizmetler yapacağımızı söylüyor, herkese saygılarımı sunuyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanlığı ve çok değerli Çevre ve Şehircilik Bakanımızın bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Türk Yüzyılını hazırlayacak anlayışla birlikte çalışacağımızı paylaşıyorum. Varlığınız için tekrar teşekkür ederim.”

Konuşmaların ardından Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Piri Odakır, Bakan Özhaseki’ye ikramda bulunurken, Kayserispor Lideri Ali Çamlı ve Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, üzerinde isminin yazılı olduğu Kayserispor formasını takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu