Haber

Afet bölgesinde ulaşım ücretlerine sınırlama

ANKARA (İGFA) – İçişleri Bakanlığı, yüzyılın felaketinin yaşandığı afet bölgelerinden göç etmek isteyenler için harekete geçti. Bakanlık, oda temsilcileri ve şube paydaşları ile yaptığı istişareler sonucunda valiliklere Afet Bölgelerinde Eşya Taşıma Tarifelerine İlişkin Genelge göndermiştir.

Genelge ile afet bölgelerinden konut taşıma fiyatlarının nasıl hesaplanacağı belirlendi.

Buna göre 4+1 eve kadar evden eve eşya taşıma bedeli piyasa koşullarında;

YerelKonuttan konuta eşya taşıma (25 kilometre dahil) personel bedeli dahil azami 6 bin TL, evden eşya taşıma ise personel bedeli dahil azami 9 bin TL olarak gerçekleştirilmektedir. iller içinde ilçelerin ortasındaki konutlara konut.

şehirlerin ortasıEvden konuta eşya taşıma ücretinin 6 bin TL olduğu belirtilirken, bu fiyata kilometre başı 10 TL (25 kilometreyi aşan kısım için) ek olarak bin TL varış yeri asansör bedeli, 2 bin TL ekleniyor. destinasyon personel ücreti ve bin TL şoför bedeli eklenir.

Taşıma işleri için asansör kiralanması durumunda; 10. kata kadar asansör kiralama ücreti azami bin TL olup, bu katın üzerindeki her kat için ayrıca 100 TL kira bedeli alınmaktadır.

Valiliklere gönderilen genelgede, “Bu kapsamda, yardım amaçlı ücretsiz ulaşım haricinde, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 9’uncu maddesi uyarınca, normal piyasaya göre fiyat oluşumunun sağlanması amacıyla, fiyatlar, bu tarifeler çerçevesinde yerel koşullar dikkate alınarak aşağı veya yukarı yüzde olarak hesaplanır. 15 esneklik bandında belirlenecek ve kamuoyuna duyurulacaktır”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu