Haber

ABD Başkanı Hochstein’ın danışmanı Lübnan’da istikrar ve güvenliğin korunmasını vurguladı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein, Gazze’deki savaşın Lübnan’a yayılmasını istemediklerini, İsrail-Lübnan sınırında istikrar ve güvenliğin korunması gerektiğini belirtti.

Hochstein, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Meclis Lideri Nebih Berri ile bir araya gelerek sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Toplantının ardından gazetecilere konuşan Hochstein, Lübnan hükümetini ve zor süreçten geçen insanları önemsediklerini göstermek için burada olduğunu söyledi.

İsrail’in hava saldırısında hayatını kaybeden Lübnanlı siviller için başsağlığı dileklerini ileten Hochstein, gelişmelere ilişkin Meclis Başkanı Berri’nin görüş ve görüşlerini dinlediğini belirtti.

ABD’nin tutumuna ilişkin Hochstein, “Ben Berri’ye ABD’nin Gazze’de yaşananların Lübnan’a yayılmasını istemediğini ilettim.” dedi.

Hochstein, Lübnan’ın güneyindeki İsrail sınırında güvenlik ve istikrarın sağlanmasını amaçlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararının eksiksiz olarak uygulanması gerektiğini vurguladı.

Üst düzey ABD’li yetkili daha sonra Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile görüştü.

calajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu