Haber

23 yaşındaki eşini öldürdüğünü itiraf ettikten sonra Rusya’da tutuklandı

MOSKOVA’da 23 yaşındaki eşini öldürerek Türkiye’ye kaçan Igor Molchanov’un (24) iade müzakereleri amacıyla 40 gün süreyle geçici olarak tutuklu kalmasına karar verildi. İlginç tutuklama olayı, başka bir olayı savcılığa bildirmek için gelen İgor Molçanov’un itiraf etmesiyle gün yüzüne çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Artem Shvets, yanında bulunan Igor Molchanov tarafından öldürülmek istediğini itiraf ettiğini belirterek suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılık soruşturma başlattı. Bu kapsamda Artem Shvets ile birlikte teslim olan Igor Molchanov’un sözü alındı.

EŞİNİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ DOĞRULEDİ

Kimlik sorgulamasında biyolog olduğunu belirten İgor Molçanov, Aralık 2022’de Rusya’da 23 yaşındaki resmi nikahlı eşini bıçaklayarak öldürdüğünü, ardından kaçarak yasal yollarla Türkiye’ye girdiğini ve Edirne’deki otellerde kaldığını söyledi. Bir ay için. İstanbul’a gelip Telegram uygulaması üzerinden tanıştığı Doniyor Radyabov ile Radyabov’un evinde kaldığını, bu kişinin kendisine Artem Shvets ile kripto para takası teklif ettiğini, parayı alamaz ise Shvets’i öldürmesini söylediğini bildirdi. mübadele sırasında ancak Shvets’in kendisini ikna etmesi sonucu Shvets ile birlikte teslim olmak için savcılığa başvurduğunu belirtti.

40 GÜN İLE KESİNLİKLE TUTUKLANDI

Savcılık durumu Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Hükümlülerin İadesi ve Nakli Bürosu’na bildirdi. Bakanlık ile yapılan görüşme sonucunda savcılık, 6706 Sayılı Ceza İşlerinde Uluslararası Adli İşbirliği Kanunu kapsamında geçici olarak tutuklanmasını talep etti. Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen zanlı Molchanov’un tutuklanmasına karar verildi. kanun kapsamında süresiz 40 gün tutuklu kaldı. Mahkeme vesilesiyle, hatanın Rusya’da işlenmesi ve öldürülen kişinin Türk vatandaşı olmaması nedeniyle zanlı hakkında geçici tutuklama kararı verilebileceği kaydedildi. Kararda, yasa gereği iade belgelerinin 40 gün içinde gönderilmemesi halinde zanlı hakkındaki tutuklama kararının kaldırılması gerektiği, 23 Şubat’ta yakalanan zanlının ise geçici olarak tutuklanacağı belirtildi. 40 gün, yasal sürenin ise 5 Nisan’da dolacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu